SPERM TESTİ NASIL YAPILIR

Ejakulayondan sonra meninin sıvılaşmasına izin vermek için yaklaşık 30 dakika beklenir ve   sonra laboratuar ekibi meniyi kontrol eder.

· Ejakulat hacmi: Bir çok erkek meni hacmini ‘az yada yetersiz’ hisseder fakat hacim anormallikleri çok yaygın değildir.Onlar genellikle seminal sıvıyı üreten aksesuar bezleri -seminal vezikül ve prostat- ile ilgili problemleri yansıtırlar.Normal hacmi yaklaşık 2 ila 4 ml’dir.Çok düşük hacim problemlere sebep olur çünkü çok az meni spermin servikse ulaşmasının zor olduğunu gösterir.Çok yüksek hacim de sürpriz şekilde problemlere neden olur çünkü mevcut toplam spermleri sulandırmak, konsantrasyon azalmasına sebep olur.

  • Viskozite:Ejakulasyon sırasında meni hemen jelleşerek bir sıvı gibi fışkırır.Sperm hareketliliği sağlamak amacıyla meni 30 dk içinde tekrar sıvılaşmalıdır.Bunu başaramazsa ya da sıvılaşmadan sonra bile kıvam hala koyu ise genellikle seminal vezikül ya da prostat enfeksiyonu gibi bir problem söz konusudur.
  • Ph:Normal meni ph’ı alkalidir.Alkali ph, vajinal sıvının asitinden spermleri korur.Asidik ph seminal vezikül fonksiyonunda bir problem olduğunu ya da seminal vezikül yokluğunu veya ejakulasyon kanal tıkanıklığı olduğunu gösterir.
  • Fruktoz şekerinin varlığı:Bu şeker seminal vezikül tarafından üretilir ve sperm motilitesi için enerji sağlar.Onun yokluğu erkek üreme sisteminde ejakulasyon kanal düzeyinde bir blok olduğunu gösterir.

En önemli test örneği mikroskop altında incelemektir.

Sperm nasıl görünür? Spermler ufacık kurbağa yavruları gibi gözüken çılgınca bir yempoda yüzen mikroskobik canavarlardır.Her sperm babanın genetik materyalini içinde bulunduran nükleusu içeren bir başa ve spermin kamçı hareketleri ile ileri geri gitmesini sağlayan bir kuyruğa sahiptir.Spermin orta kısmı sperm hareketleri için enerji sağlayan bir güç evi,mitokondri içerir.

Kendiniz için mikrosop altında sperm örneği görmeyi sorun, eğer bu normal ise spermlerin kendi etraflarında yüzmelerini görmek güven verici olabilir.Siz muazzam sayıdaki spermlere ve hareket çılgınlığına hayran kalacaksınız.Test sonucu anormal ise,kendiniz gördüğünüzde sorunun ne olduğu konusunda daha iyi bir fikire sahip olursunuz.İyi bir laboratuvar sorunu size açıklamak ve göstermek için istekli olmalı.

Yeteri kadar sperm varsa:Örnekte ml başına 20 milyondan daha az sperm varsa bu düşük sperm sayısı olarak kabul edilir. 10 milyondan daha az ise bu çok düşüktür.Bunun için teknik terim oligospermidir (oligo az sayıda anlamına gelir)Bazı erkekler hiç sperme sahip değillerdir ve bunlara azospermik denir.Bu durum bir ani bir şok gibi gelebilir çünkü meni normal görünümdedir ve bir sorun olduğu sadece mikroskobik incelemede ortaya çıkar.

Spermlerin iyi hareket edip etmediği (sperm motilite) :Sperm kalitesi genellikle sayısından daha önemlidir.Sperm motilitesi hereket kabiliyetidir.Yüzebilen ve yüzemeyen 2 tip sperm vardır.Sadece yumurtaya doru yüzen en hızlı spermin yumurtayı dölleyebileceğini unutmayın-diğerleri çok az kullanılmıştır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.