SPERMİSİDLER: KÖPÜK,KREM ve SUPOZİTUAR

Tüm spermisidal ajanlar spermle karşılaştığında immobilize eden veya öldüren ve genellikle nonoxinol 9 olan bir surfaktan içerirler.Mekanik bariyer oluşturdukları için her ilişki öncesinde vajene yerleştirilmelidir. Bu ajanların etkinliği yaş ilerledikçe artar ve diafram kullanan tüm yaş ve gelir düzeyi gruplarında aynıdır.Bazı geçmiş çalışmalarda spermisit kullanırken oluşan gebeliklerdeki bazı kongenital anormalliklerde artış gösterilmesine karşın iyi planlanmış çalışmalarda yeni doğanlarda artmış konjenital malformasyon riski saptanmamış  veya spontan düşüklerin materyalinde karyotipik anormallikle spermisid kullananlarda görülmemiştir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.