SPİNAL BLOK

Spinal blok epidural blok gibi sırtın aşağısından yapılmaktadır. Oturur ya da yan yatış pozisyonunda spinal sıvıya ilaç enjekte edilerek vücudun alt kısmının analjezisi sağlanmaktadır. Ağrıyı hızlı bir şekilde kesmektedir fakat etkisi sadece bir ya da iki saat sürmektedir. Spinal blok daha ince bir iğne ile sırtta epidural blok ile aynı yere uygulanmaktadır. Spinal blokta daha az miktarda ilaç kullanılmakta ve spinal kord seviyesinin altında spinal sıvının bulunduğu aralığa uygulanmaktadır. İlaç uygulandığı zaman analjezik etkisi başlamaktadır. Spinal blok genelde eylem sırasında bir kez uygulanmaktadır bu yüzden en uygun zaman doğum sırasında analjezik etkisinden yararlanmaktır. Daha güçlü ilaçlarla yapılan spinal blok sezaryen sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca normal doğum sırasında forseps ya da vakumla müdahalenin gerektiği durumlarda da kullanılmaktadır. Spinal blok epidural blokla aynı yan etkilere neden olabilmektedir ve aynı şekilde tedavi edilmektedir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.