STRES İÇİN YARDIM NE ZAMAN GEREKİR

Eğer tedavi ile ilgili duygusal "inişler ve çıkışlar" yaşamak yerine, depresif kalınırsa, profesyonel tedavi aramak gerekebilir. Danışmanlık, sizin dürüstçe duygularınızı incelemenizi, önceliklerinizi belirlemenizi ve stresle başa çıkma becerilerinizi geliştirmenizde yardımcı olabilir.
Ciddi depresyonu gösteren bazı işaretler vardır. Eğer kendinizi sürekli üzgün bulursanız, çaresiz, değersiz ya da yetersiz hissediyorsanız, profesyonel danışmanlık, kendi durumunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Profesyonel danışmanlar için ihtiyaç gösteren diğer işaretler şunlardır; aşırı hassas olmak, savunmasız, ya da suçlu hissetmek ve intihar düşüncelerine sahip olmak, motivasyon eksikliği, sosyal faaliyetlerden geri durma vb. gibi vb.
Depresyonun duygusal işaretlerine ek olarak, başka biyolojik ve fiziksel belirtileri vardır. Örneğin, uykuya dalmakta veya uykuda kalmak zorluk yaşıyorsanız veya kendinizi normalden erken uyanır buluyorsanız ve tekrar uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bu depresyonun habercisi olabilir. Diğer işaretler aşırı iştah artışı ya da iştah kaybı, cinsel istek kaybı ve devamlı yorgunluk olarak sayılabilir.
Ayrıca siz ve eşiniz, kısırlık ve tedavisi hakkında birbirleri ile iletişim kuramıyorsanız, aşırı öfke ve kızgınlık ile başa çıkmakta zorluk yaşıyorsanız, yardım almak isteyebilirsiniz.
Infertilite tedavisi deneyimi olan ve bu tedavinin zorluklarını anlayabilen bir terapist seçmek önemlidir. Unutmayın, terapisti siz tercih ediyorsunuz. Kendinizi rahat hissedeceğiniz birini daha da önemlisi sizin durumunuzu anlayabilecek bir terapisti seçmek sizin için daha yararlı olabilir.

Yoga ve meditasyon gibi yararlı şeyler kişinin rahatlamasına yardımcı olur ve fiziksel ve duygusal tepkilerin aşırı olmasını engellerken aynı zamanda stresle başa çıkma becerileri geliştirmek için davranışsal stratejiler geliştirmesine yardımcı olur. Bu programların hedefleri kontrol duygusu ve refahını artırmak ve kısırlık tedavi sürecini kolaylaştırmak için becerilerini geliştirmek, ve pek çok hastaya yardım etmek için gösterilmiştir.
Kısırlık, bir çiftin ilişkisi hakkında pek çok değişiklik meydana getiririr. Dile getirilmeyen üzüntü ve umut çifti birbirlerine daha da yaklaştırır. Ya da suçluluk ve umutsuzluk, kızgınlık gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir

Tedavide başarısızlık, benlik saygısını, öz değeri ve cinselliği yok eder. Tüm bu olumsuz duygular yatak odasına yansıtılır ki zaten tüm sorunlar arda başlamıştı.
İnfertilite tanısının cinsellik üzerine psikolojik etkisi kişinin kendi görüntüsü ile büyük ölçüde orantılıdır. Doğurganlık cinselliğin çok temel bir ifadedir. Çoğu kültürde altı oğlu olan biri hiç oğlu olmayan birine göre daha fazla statüye sahiptir - o daha erkeksi, daha güçlü olarak kabul edilir.

Kısırlık tanısına olan duygusal bir tepki, bir keder reaksiyonudur. Kısırlık bir çok kaybı beraberinde getirir: hayal edilen ve planlana çocuklar ve aile, genetik devamlılık, hamilelik ve doğum deneyimi yaşamak, kendi anne babalarına torun hediye etmek ,evliliğin ana amacı olan çocuk sahibi olmak, bu kayıplardan bazılarıdır. Kısır olan kadının kendini daha az kadın hissetmesi ve kısır olan erkeğin kendini daha az erkek hissetmesi çok yaygındır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.