STRES VE İNFERTİLİTE

Infertil çiftlerin çoğu hatırı sayılır bir stres altındadır.. Kişisel, sosyal, aile, finansal gibi. Kişi istediği bir şeyi elde edemezse bu gibi tepkiler gayet doğaldır. Bu nedenle, kısırlığın strese neden olduğu açıktır.

Ancak, ya tersi , stres kısırlığa neden olabilir mi?
Stres bugünün dünyasında her yerdedir, hepimizin maruz kaldığı bir şeydir. Şimdi tüm hastalıklar için "modern yaşamın stresi" sebebiyle oluştuğunu söylemek moda haline gelmiştir. Bir çok kişi , infertilite insidansındaki artışın sorumlusunu modern neslin maruz kaldığı strese bağlamaktadır. Stres, vücudun denge bozulmasına neden olur ve aşırı stres, kadın yumurta üretimine engel olabilir, böylece, ovulasyon engellenebilir. Bu stresin kısırlığa nasıl yol açtığının biyolojik bir açıklama olsa da, ne yazık ki, her şey için stresi suçlamak çok yaygındir. Genellikle kurban şöyle suçlanır- "Siz çok stresli olduğunuz için hamile kalamıyorsunuz, rahatlayın tatile çıkın, hamile kalırsınız."
Ancak, stres doğurganlığı azaltabilirken, açıkça stresli olduğu için çifti suçlamak çok basittir. Bundan dolayı, bir kadının tüplerinde blokaj varsa, bu kadında stres yaratır ve bu durumda , bloke olan tüpler kadında strese neden olur , stres tüplerde blokaja neden olmaz ki bunun böyle olduğu açıktır. Ancak, bazı çiftler için özellikle açıklanamayan kısırlığı olan çiftlerde bu sebep sonuç ilişkisi tavuk yumurta problemi gibi karmaşıktır.
Kısırlıkta stres ile başa çıkma yollarını geliştirmek yararlıdır. Birçok program infertil çift için zihin-beden ilişkisi üzerinde durmaktadır ve sevindirici başarılar bildirilmektedir. Belki de, stres ile başa çıkma yollarını öğretmek kısırlık tedavisi almalarından daha yararlı olabilir.
Biz de hastalara en kötüsüne hazır olmalarıyla beraber en iyisini ummaları için cesaretlendiririz. Ancak, birçok hasta hamile olmadığında kendilerini suçlarlar, bunun yanında, kocası da eşi çok stresli olduğu için hamile kalamadığı için de onu suçlar. Bu sadece kadındaki acıyı artırır ki, bu hiç adil değil!

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.