TESTİS BİYOPSİSİ

Bir testis biyopsisi, testiste sperm üretiminin normal olup olmadığını öğrenmek için yapılır. Testis dokusu direk incelendiğinden testis fonksiyonunun değerlendirilmesinde altın standarttır.testis biyopsisi nasıl yapılır? Bu lokal anestezi altında bir operasyon odasında veya iyi ekipmanla donatılmış bir doktor kliniğinde yapılabilecek basit bir cerrahi prosedürdür. Test 5-10 dakika içinde yapılmalıdır ve biyopsi probleme bağlı olrak tek testisten veya her iki testisten de alınabilir. Alınan doku parçası özel koruyucu bir sıvı içinde boyandıktan sonra mikroskop altında incelenmesi için bir patologa gönderilir.

Biyopsi cerrahisi acı vermez çünkü lokal anestetik dokuyu uyuşturur. İşlemden sonra bir kaç gün için künt bir ağrı olabilir, ancak bu hafif analjezikler tarafından giderilebilir.

Testis biyopsisi bir cerrahi işlem olduğu için pek çok doktor adamı test ederken bunu son çare olarak kullanmak ister. Eğer size testis biyopsisi önerilirse doktora biyopsi sonucunun tedaviyi nasıl değiştireceğini sorun. (aslında, herhangi bir sağlık testine tabi tutulmadan önce sormanız gereken bir soru!)

Sadece azospermisi olan infertil erkek grubuna testis biyopsisi önerilebilir. Oligospermisi olan erkeklere testis biyopsisi önerilmemelidir çünkü çünkü bu erkeklerde biyopsi sonucu daima normaldir. (ve bu şaşırtıcı değil – her şeyden önce menide bulunan spermler tabi ki testislerde üretilir)

Eskiden doktorlar testis biyopsisi yaptığı zaman sadece bir yığın dokuyu test için göndermek isterler. Ancak bugün biliyoruz ki bir biyopsi ile tüm testis temsil edilemez. Sperm üretimi testis boyunca homojen dağılmıyor özellikle testis yetmezliği olan erkeklerde. Bu demek oluyor ki bir testiste sperm üretimini doğru değerlendirmek için doktorların testisin en az 4 farklı bölgesinden örnek almaları gerekmektedir. Hepsi muayene inceleme için gereklidir. Siz testis dokusunun patoloji laboratuarına ismi Bouin sıvısı olan özel koruyucu sıvı ile gönderilmesi konusunda doktorunuza ısrar edebilirsiniz.

Geçmişte, testis biyopsisi tamamen, tanısal bir prosedür oldu. Bugün, testis biyopsisi spermden testis almak ve ciddi erkek faktörü infertilitesi olan erkekleri de tedavi etmek için kullanılıyor. Bu testiküler sperm intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) için kullanılabilir. Uzman infertilite kliniklerinin ayrıca testis dokusunu dondurma yeteneği de var. Bu testiküler sperm dondurma çok yararlı olabilir özellikle küçük testise sahip erkekler için, tedavi süresince biyopsiyi tekrarlamak gerekmez.

YORUMLANMASI

Biyopsi uygulanması kolay bir test olmasına rağmen doğru yorumlamak zordur ta ki bir uzman yapana dek. Doktor seminifer tüplerde sperm üretimine dair kanıt arar. Bazı vakalarda sperm üretimi hiç yoktur (spermatogenez yok) veya sperm üretiminin belirli aşamasında üretim durur (maturasyon arrest). Bu genellikle geri dönüşümsüz testis yetmezliğini gösterir ve bu illetin tedavisi yoktur. Öte yandan, testislerde sperm üretimi tamamen normaldir ve hala ejakule semende sperm yoktur bu açıkça, erkek üreme sisteminde bir blok olduğu anlamına gelir. Bu, testis biyopsisinin son derece yararlı olduğu bir durumdur. (yani, azospermik erkek değerlendirilmesinde sperm taşınması için bir blok olup olmadığını belirlemek için).

Bir testis biyopsisi sıklıkla kötü yapılan bir prosedürdür çünkü o çok küçük çok dikkatlidir! Biyopsinin, bir uzman tarafından yapılmasını tercih edilir; kötü yapılmış bir biyopsi nedeniyle oluşmuş bir yapışıklık ve fibrozis(yara izi) nedeniyle sonrasında daha zor epididimis rekonstriktif cerrahisi yapılabilir. Biyopsi ile ilgili en sık problem, ,her nasılsa, biyopsi sonucu patolog tarafından doğru rapor edilmiyor. Testis biyopsisini yorumlamak zordur ve özel uzmanlık gerektirir ve sıradan patologların iyi yapabileceği bir şey değildir. Sen slaytlarını alıp muhafaza edebilir dikkatlice saklayabilirsin. Patoloji laboratuarı dokuları dikkatli (bloklar) bir şekilde tutması konusunda uyarılabilir. Ne yazık ki testis biyopsisinin basitçe tekrar edilmesi gerekliliği yaygındır çünkü birincisi çok kötü yapıldığı için doğru yorumlanamaz. Testis biyopsisi slaytları için ikinci bir uzman görüşü almak iyi bir fikirdir.

Vazografi vas de feransın açık mı tıkalı mı olduğunu, tıkanıklığın tam olarak yerini belirlemek için vas de feransa radyo-opak boya enjekte edilerek yapılan başka bir testtir. Bu test çok hassas cerrahi ve X-ray cihazı gerektirir ve çok nadir yapılan bir işlemdir çünkü vas deferense zarar verebilir.

Bazı testis yetmezliği olan erkekler için karyotip (kromozom çalışması) bakmak yararlıdır çünkü karyotip azospermi yapan bir kromozomal problem (örneğin, fazladan bir X kromozomu ile Klinefelter sendromu, 47, XXY,) vrsa bunu belirlemeye izin verir. Bazı araştırma klinikleri infertil erkeklerdeki testis yetmezliğinin %15 ine neden olduğu yeni keşfedilen Y kromozomundaki mikrodelesyonların test edilmesini önerir. Bu hastalık için tedavi olmasa da, test sonucu, , ne yazık ki tıpın bugün çoğu hasta için cevaplayamadığı, neden testis yetmezliği geliştiği sorusunun cevabını verir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.