TRIKOMONAS ENFEKSİYONU

T. vaginalis ile enfekte kadınların % 60’ı sarı, yeşil köpüklü akıntı, % 10’u kötü koku, % 10 kaşıntı ve % 20’si dizüriden şikayet eder. Akut trikomoniyaziste pürülan veya gri renkte, bazen köpüklü olabilen bir akıntının yanısıra, pruritus, internal veya eksternal dizüri (üretranında olaya katılmasıyla) de vardır. Fizik muayenede vulva ve vaginada eritem ve ödem görülür. Hastaların % 2-25’inde kollumda “Çilek görünümü” nü andıran nokta tarzında, mikrokapiler kanama alanları vardır ki bu bulgu T. Vaginalis infeksiyonu için patognomonik olarak kabul edilir. Kronik trikomoniyazis tablosu aslen daha sık görülen durum olup, burada vulva ve vaginadaki belirtilerin hemen hiçbiri yoktur. Çoğu kez akıntı tek semptomdur.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.