TÜPLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Gebelik için açık ve fonksiyonel tüpler gerektiğinden tüplerin geçirgenliğini gösterecek testler çok önemlidir. Tüpleri ve karın içini döşeyen periton zarını ilgilendiren faktörler tüm infertilite problemlerinin %35ini oluşturmaktadır.

Adetin 7 ile 11. Günleri arası testin yapılması için en uygun zamandır. Testin hazırlığı, endometrial biopside olduğu gibidir. Fakat işlem rönten filmlerinin çekildiği radyoloji bölümünde yapılmaktadır. Kadın pelvik muayene pozisyonunda dururken rahim ağzına bir tüp yerleştirilir ve yavaşça kontrast madde rahime enjekte edilir.

Kontrast maddenin rahime ve tüplere geçişi, batın boşluğuna dökülüşü aynı anda televizyon ekranından izlenir. Birkaç röntgen filmi çekilerek tespit edilir. Kontrast madde verilişi sırasında hafif bir kramp hissedilebilir. Doktorunuzun 1-2 saat önce ağızdan vereceği bir ilaçla bu kramp önlenebilir. Testten sonraki birkaç saat içinde verilen maddenin geri gelmesine bağlı yapışkan bir akıntı olabilir. Dolayısıyla pet ya da tampon kullanılması uygun olur. Eğer ilaç tüplerden dışarı akarsa açıktır. Eğer sıvı uçlardan dışarı akmazsa tüpler tıkalıdır.

Eğer HSGde tüpler tıkalı görülüyorsa hekiminiz size laparaskopi uygulayıp tüplerdeki hasarın derecesini belirlemek isteyebilir. Eğer tüpler tıkalı, hasarlı saptanırsa bazen ameliyat ile düzeltilebilir. Bazı tubal problemler cerrahi ile düzeltilebilse de ciddi hasarlı tüpleri olan kadınların gebe kalması çok güç olduğundan bu kadınlarda tüpbebek uygulamaları daha yüksek gebelik şansı vermektedir. Kötü hasarlı tüpler sıvı ile dolabileceğinden ve bunun da tüpbebek sonuçlarını etkilemesi nedeniyle hekiminiz tüpbebek uygulaması öncesinde size tüplerin alınmasını önerebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.