ULUSLARARSI YOLCULUK

Ülke dışına çıkmayı düşünüyorsanız, seyahat acentesini aramadan önce hekiminize danışınız.

Yurtdışı gezisinin sızın için güvenli olup olmadığına karar vermenizde size yardımcı olacaktır. Seyahatte ne gibi adımlar atma­nız gerektiği hususunda size bilgi verecektir. İhtiyaç duyabileceğiniz aşılar için kendinize zaman ayırın ve doğum öncesi raporlarınızın bir kopyasını yanınıza alın. Gezi sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz sağlıkla ilgili hazırlık­larda size yardım edebilecek, size yakın bölgede, uluslararası ula­şım sağlığı hizmetleri sunan kuruluşlar olabilir

VII.f.5. Kirli gıda ve su:

Bir ülkeye seyahat sırasında ülkemizde olmayan birçok sorun­la karşılaşabilirsiniz Ülkenin yerlileri, yiyecek ve içeceklerde bulu­nan mikroorganizmalara alışmış olabilir Aynı mikroorganizmalar, bir turisti hasta edebilmektedir Bu bir şehre ya da kırsal bölgeye gider ken de geçerlidir

Gebe olmayan bin için turist ishali, fazla rahatsızlık verici olma­dığı halde, gebe bir kadın için çok önemlidir Doktorunuzla ishali önlenmesi için görüşmelisiniz. Sizin ve arkadaşlarınızın ishalden korunmaları için kırlı yiyecek ve içeceklere karşı dikkatli olmalısınız. Aşağıdaki hususlara dikkat ediniz:

1. Sadece saf olarak şişelenmiş su, yumuşak içecekler ya da sıcak çay içiniz Gebe kadın için, iyotlu suyun kullanımı güvenli olmayabilir.

2. İçeceklerinizde, buz bulundurmayın. Saf olmayan suyla yıkanmış bardakları kullanmayın. Şişeyle ya da kağıt bardakla içiniz.

3. Soyulmadan ya da pişirilmeden yeni sebze ve meyveleri yemeyin.

4. Çiğ ya da az pişmiş etten uzak durun. Bu gibi etler, fetüse zarar verebilecek tokoplazmozıs adı verilen bir hastalığa sebep olan organızamları içerebilir.

5. İçtiğiniz sütün pastörize edildiğinden emin olunuz.

6. Eğer ishal olursanız bolca sıvı alınız. Bir doktora muayene olma­dan ilaç kullanmayınız. Doktor, gebelik için güvenli olan bir tedavi şekli düzenleyecektir.

Tıbbi destek

Yolculuğa giderken sağlıklı olsanız da yolculuk sırasında heran acil bir durumla karşılaşabilirsiniz. Evden ayrılmadan önce gideceğiniz yerdeki en yakın hastaneyi veya kliniği belirleyiniz.

Aşı uyarıları

Gelişmekte olan ülkelere yolculuk yapacakların aşılanması gerekir. Ancak çoğu aşı ya bebeğe zaralıdır ya da gebelikteki kullanımı hakkında yeterli çalışma yoktur. Canlı virüs aşıları (kabakulak ve kızamık) gebelikte yapılmamalıdır. Kızamıkçık, suçiçeği aşıları gebelikte yapılmamalıdır. Ssarı humma aşısı ilk 3 ayda yapılabilir.

Tıbbi yardım çantanız

Yolculuğa çıkmadan tıbbi yardım çantanızı hekiminiz ile hazırlayınız. Bunu el çantanızda taşımayı unutmayınız. Çantanızda şunlar bulunmalıdır:

• Mide yanması, ağız mantarı, kabızlık ve hemoroid sorunları için ilaçlar.

• Seyahat ishali için oral hidrasyon preparatları.

• Multivitamin tabletleri.

• İdrarda şeker veya protein bakmak için kit (gerekirse).

Seyahat ishali

Besin zehirlenmesi konusunda dikkatli olun. Bazı enfeksiyonlar düşüğe neden olabilir. Genel tavsiyeler şunlardır:

• Açık büfe, deniz mahsülleri, az pişmiş et, yumuşak peynirden uzak durunuz.

• Ellerinizi tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce iyice yıkayınız.

• Kendi soyduğunuz meyveyi yiyiniz. Yeşil yapraklıları ve salataları yemeyiniz.

• Şişe su içiniz. Dişlerinizi fırçalarken şişe suyu kullanınız.

• Buz kullanmayınız.

• Eğer musluk suyu kullanacaksanız en az 5 dakika kaynatınız

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.