URGE İDRAR İNKONTİNANS TEDAVİSİ

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ:

Urge tipi idrar kaçırma mesaneyi zamanında boşaltma, aşırı sıkışmadan kaçınma ile sıvı ve kafein alımı kısıtlaması gibi yaşam tarzı değişiklikleriyle başarılı bir biçimde tedavi edilebilir.

CERRAHİ OLMAYAN TEDAVİ:

İnatçı urge tipi idrar kaçırma tedavisinde fonksiyonel elektrik stimulasyonu ve son zamanlarda kullanılan sakral sinir kökü modulasyonu başarılı olmuştur

FARMAKOLOJİK TEDAVİ:

Antimuskarinik ajanlardan özellikle tolterodine ve oxybutyninin tedavide etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışma sonuçları kullanılan ölçüm metodlarına bağlı olarak değişkenlik göstermiştir. Fakat genel olarak ilaç tedavisi alan hastaların %30'u üriner kontinanslarını bütün koşullarda yeniden kazanmış ve %50 ve %80'inde subjektif iyileşme elde edilmiştir. Her iki ajanın da uzun süre etkili formları şu an mevcuttur. En son olarak oxybutyninin transdermal yama formu eklenmiştir. Bu yeni seçenekler eski ani salınan formlarla aynı yarara sahipken öte yandan daha az yan etkiye neden olmaktadırlar. Ağız kuruluğu ve konfüzyon gibi yan etkilerinden dolayı bu ajanlar yaşlı populasyonda kullanılırken özellikle dikkat edilmeli ve uzun süreli ve transdermal form yaşlı populasyonda en iyi tercihtir. Antikolinerjik etkileri olan bir trisiklik antidepresan olan imipramine'in alfa adrenerjik özelliklerinden dolayı üretral sfinkter tonusu artırabilir, bu yüzden mixed üriner inkontinans için tercih edilesi ilaç olabilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.