UTERİN LEİOMYOM

Uterus içinde veya etrafında bulunan nadir durumlarda yayılabilen selim bağ doku tümörüdür. Kadınların %30’unda, elli yaş üzerindeki kadınların %40-50’sinde görülür. Rahim büyümesi ve distorsiyon, pelvik veya abdominal ağırlık, bel ağrısı, barsak veya mesaneye basınç (sık idrara çıkam, uriner retansiyon veya hidroureter gelişimi nadiren olabilir), dismenore, menoraji, intermenstrüel kanama (hastaların %30-40’ında), akut ağrı (torsiyon veya dejenerasyon ile), submüköz fibroidler serviksten prolabe olabilir. 

Uterin fibroidlerin %75-80’i uterus duvarı içinde bulunur, %5-10 endometriumun altında, %5den daha azı da servikte veya yakınında bulunur. Hastaların %85’ine yakınında multip fibroidler bulunur. Kontrol edilemeyen semptomlar, hızlı büyüme veya belirsiz tanı için cerrahi tedavi (histerektomi veya myomektomi) gerekir. GnRH agonistleri ile medikal tedavi kısa süre cerrahiye, gebeliğe veya menapoza hazırlık için kullanılabilir.

GnRH agonistleri (tedavi 6 aya sınırlıdır)- buserelin (Depo-Lupron 3.75 mg IM aylık veya Depo-Lupron 3 aylık 22.5mg her 3 ayda bir), goserelin (Zoladex 3.6 mg SC implant ayda bir veya Zoladex 3 aylık SC implant her 3 ayda bir). Synarel nazal solusyon 2mg/ml tek sıkım farklı burun deliklerine sabah akşam (leiomyom tedavisi için etiketlenmemiştir)kullanılabilir. Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar menorajiyi azaltmak için kullanılabilir. Medroksiprogesteron asetat (depo) 1-3 ayda bir 100-300 mg IM kullanılması menstrüasyonu baskılar.

Menapoz sonrası leiomyomlar genellikle büyümeyi durdururlar (östrojen tedavisi ile birlikte olsa dahi). Myomektomi sonrası rekürans sıktır. Erken gebeliği nadiren etkiler veya doğumu tıkar. Fibroidler hızla büyüyebilir veya kanama veya nekroz olabilir ve hatta yaygın damariçi koagulopatiye neden olabilir. Myomektomi sırasında kaviteye girildiyse sezaryen operasyonu düşünülmelidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.