UTERİN PROLAPSUS

Uterusun vajinal kanalın aşağısına inmesine neden olan normal destek mekanizmasının kaybıdır. Ekstrem durumda uterus vulvanın ötesine inerek vücut dışında bir konum alır. 

Travma (doğum), cerrahi, kronik karıniçi basıncın artışı (obesite, kronik öksürük, veya ağır kaldırma gibi), veya intrinsik zayıflık nedeniyle normal yapısal desteğin kaybıdır. En sık hasar gören bölgeler kardinal ve uterosakral ligamanlar ve pelvik tabanı oluşturan levator ani kasıdır. Levator ani kası gevşer veya yırtılabilir. Pelvik kitle veya asit nedeniyle artmış intraabdominal basınç pelvik desteği zayıflatıp prolapsusa neden olabilir. S1-S4 sinir köklerinin nöropatisi veya hazarı kas tonusunda azalmaya ve pelvik gevşemeye neden olabilir. Doğum travması, kronik intraabdominal basınç artışı (obesite, kronik öksürük, veya ağır kaldırma gibi), intrinsik doku zayıflığı veya östrojen eksikliğine bağlı atrofik değişikliklerdir.

Pelvik basınç veya ağırlık (dışarı çıkıyormuş hissi), vajina girişinde kitle veya çıkıntı, uriner inkontinansın yeni ve paradoksal iyileşmesi, dışardaki dokunun kuruması, kalınlaşması, kronik enflamasyonu ve ülserleşmesi sonucu kanama, akıntı veya koku başlıca semptomlardır. 

Minimal prolaps tedavi gerektirmez. Daha ciddi prolapsusu veya semptomu olanlarda pesser tedavisi (Smith-Hodge, donut, küp, veya şişirilebilir top), cerrahi tamir, veya histerektomi (kolporafi ile birlikte) düşünülebilir. Postmenapozal kadınlar pesser takılması veya cerrahi tamirden önce en az 30 gün östrojen progesteron replasman tedavisi almalıdırlar. Östrojen progesteron replasman tedavisi (postmenapozal hastalar için) doku tonusunu ve iyileşmeyi güçlendirir ve sıklıkla cerrahi tamir öncesinde veya pesser uygulamasına ek olarak verilir. Eğer pesser kullanılıyorsa sık takipler (hem ilk başta hem de uzun dönemde) gerekir. (Aylık kontroller vajinal epitelin lezyonlar açısından muayenesi ve psserin yerleşme ve uyumunun değerlendirilmesi için önerilmektedir). 

Zamanla uterus sarkması kötüleşir. Düzeltilmezse komplet prolapsus ile birlikte vajinal ve servikal deri değişiklikleri, ülserasyon ve kanama gözlenir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.