VAGINAL KURULUK

Vajinal atrofi; estrojen hormonundaki belirgin düşüşe bağlı olarak gelişen değişikliklerdir. Hastalık aynı zamanda atrofik vajinitis olarak da bilinir. Estrojen vajinal dokuların sağlıklı ve lubrike kalabilmesi için önemli rol oynar. Estrojen seviyesi düştüğü zaman vajinal doku incelir, kuru sıkışmış biçimde atrofik hale gelir. Atrofik durumdaki vajina inflamasyona daha yatkın haldedir. Vajinal atrofi menapozdan 4-5 yıl sonra klinik olarak görülebilir hale gelir ve subjektif şikayetler kadar objektif değişiklikler de bütün postmenapozal kadınların %-50sinde mevcuttur. Tedavi erkenden ve geri döndürülemez atrofik değişiklikler oluşmadan başlanmalıdır. Tedavinin yararları devamı için sürekli olması gerekmektedir. Orta şiddette ya da şiddetli vulvar ve vajinal atrofi semptomlarını (örn. vajinal kuruluk, disparoni, atrofik vajinit) tedavi etmede en etkili tedavi yöntemi ET’dir. Bazı düşük doz sistemik rejimler vajinal semptomların giderilmesinde yeterli olmayabilir ve istenen sonuçlara ulaşmak için düşük doz lokal ET’nin tedaviye eklenmesi gerekebilir. Eğer ET sadece vajinal atrofi tedavisi için kullanılacaksa lokal vajinal ET önerilir. Vajinal atrofi nedeniyle lokal uygulanacak düşük dozlarda ET kullanımında genellikle progestagen kullanımı endike değildir; ancak 1 yıldan fazla kullanımda endometrial güvenlik açısından yeterli klinik veri bulunmamaktadır. Östrojen yetersiz olursa veya istenmezse; vajinal nemlendiriciler ve kayganlaştırıcılar kuruluğa bağlı semptomları düzeltebilir. Jinekolojik hormona duyarlı kanser olan kadınlarda vajinal östrojen kullanımı hakkında az sayıda bilgi olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.