VAJİNAL KURULUK

Kaşıntı, iritasyon ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olacak şekilde normal vajinal nemin kaybı. Nemin kaybı enfeksiyon ya da östrojen uyarısının azalması (atrofik değişiklik) nedeniyle olabilen vajinal fizyolojideki değişikliklere bağlı olabilir. Ayrıca yetersiz ya da uygun olmayan seksüel uyarı, seksüel fobi ya da ağrıya bağlı da olabilir. Östrojen replasman tedavisi almayan postmenopozal kadınlarda sık görülür. Östrojen stimülasyonunun kaybı (menopoz), vajinit, ilişki bozuklukları nedenleridir.

Vajinal kuruluk hissi, vajinal kaşıntı ve iritasyon, ilişkiye başlangıçta disparoni, pelvik muayenede kuru, enflame vajinal dokunun görülmesi klinik bulgulardır. Vajinal enfeksiyondan şüpheleniliyorsa vajinal sekresyonların mikroskobik incelenmesi doğru olur.

Topikal nemlendiriciler ve lubrikanlar (gerektiğinde ya da uzun süreli) kullanılabilir. Östrojen replasman tedavisi ya da vajinal enfeksiyonun tedavisi (uygun ise) gerekebilir. Östrojen kaybı için topikal ya da sistemik tedaviyle genellikle iyi sonuçlar alınır. Vajinit tedavisi de iyi cevap verir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.