VARİKOSEL

Bazı doktorlara göre düşük sperm sayısı nedenlerinden biri de varikoseldir. Varikosel skrotumda şişmiş bir variköz vendir genellikle sol taraftadır. Bu durum oluşur çünkü varisli tetstis venlerinde (pampiniform pleksus) kapaklar sızdırdığı veya tam kapanmadığı için kan göllenmesi oluşur. Varikosel ile ilişkili infertilite nedeni net anlaşılamamıştır. Belki biriken kan testisleri daha da ısıtarak sperm üretimini hasarlamıştır; veya biriken kan testislerde sperm yapımını değiştiren fazla miktarda anormal hormon getirmektedir. Varikoselin bir bireyin sperm sayısı üzerindeki etkisi değişkenlik gösterir – ve bu değişkenlik hiç etkilememekten sperm sayısında azalmaya kadar değişir. Varikosel sperm üretiminde ilerleyici bir hasara neden olabilir bu yüzden sperm sayısı gün geçtikçe azalabilir.

Varikosel nasıl teşhis edilir? Doktor hastayı dik pozisyonda muayene eder ve spermatik kordu hisseder - kord benzeri yapı testis askısındandır. Eş zamanlı olarak hastadan öksürmesi istenir. Öksürük sırasında varikosel solucan demetleri şeklinde hissedilir, öksürük ile geçici tıkanıklık elde edilir. Bu teşhisi onaylamak için yapılacak en iyi şey aynı zamanda dopler testi yapmaktır. Dopler korda uygulanan küçük kalem şeklindeki probtur. Dopler ses dalgalarını kan damarlarından sektirir ve kanın damarlarda akımı sırasındaki sesi büyüterek kan akımını ölçer. Bu kaydedilebilir. Varikoselli hastalarda öksürme sırasında iz(trace) üzerinede büyük sivri uçlarla görülen kan geri kaçakları olur. Varikosel teşhisini doğrulamak için yaygın kullanılmayan diğer testler: doppler ultrason; venogram denilen özel X dalgaları çalışması; ve termogram.

Varikosel hakkında tartışma alanları neler? Çoğu doktor varikoselin düşük sperm sayısına neden olup olmadığı konusunda hala emin değil! Muhtemel ki, varikosel infertil erkeklerde alakasız bir bulgu olabilir- “red herring” dikkati başka yöne çekmek için çok söylenen sözdür. Gariptir ki varikosel problemi olan erkeklerin sadece dörtte birinin infertilite problemi var. Böylece, birçok büyük varikoseli olan erkek harika sperm sayısına sahip bu nedenledir ki varikosel ile düşük sperm sayısı arasında bağıntı kurmak zordur.

Bunun anlamı şudur ki varikoseli cerrahi düzeltme ile sperm sayısında artış sağlayamayabiliriz eğer sperm sayısında ki düşüklüğün nedeni varikosel değilse, sonrasında nasıl tedavi edilecek bu yardım? Nitekim, karşılaştırılan kontrollü çalışmalarda, varikoseli olan ve düşük sperm sayısına sahip olan erkeklerden varikosel cerrahisi olan ve hiç tedavi almayan erkeklerin gebelik oranları aynıdır – öyle görünüyor ki varikoseli tedavi edip etmemek bir farklılık oluşturmuyor! Varikosel cerrahisi basit ve kolay olduğu için çoğu doktor hala infertil erkekte teşhis ettikleri varikoseli tedavi etmektedir, “bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir” özdeyişine uyarak. Ancak şu akılda tutulmalıdır ki varikosel cerrahisi ancak %30 hastanın sperm sayısı ve motiltesini iyileştirerek sonuçlanacak – ve doktorun hangi hastaya yardımcı olabileceğini tahmin etmesi mümkün değildir. Tabiî ki sadece sperm sayısını arttırmakyeterli değil – ve sadece varikosel cerrahşsinden sonra doğurganlık oranı ortalama %15 tir. Ancak varikosel tedavisi yapmanın tehlikeli yanı tedavi sonuç vermediği zamandır hasta umutsuzluğa kapılır ve daha etkili seçenekleri denemeyi reddedebilir yardımlı üreme teknikleri gibi. Günümüzde çoğu infertilite uzmanı infertil erkeklere varikosel cerrahisi yerine IVF tedavisi tavsiye edebiliyor.

Varikosel onarımı için dört metod vardır – konvansiyonel cerrahi;mikrocerrahi;laparoskopik cerrahi ve radyoloji balon oklüzyon.

Konvansiyonel cerrahide , ksık bölgesinde ufak bir kesi atılır; spermatik kord skrotumdan dışarı çıkartılır ve tıkanık venler bağlanır. Bu en yaygın kullanılan metottur. İçerdiği riskler: %20 oranında varikosel tekrarıdır çünkü ameliyat sırasında bazı küçük venler gözden kaçabilir; hidrosel oluşum riski - testisler etrafında sıvı toplanması çünkü lenf damarları da dolaylı olarak bağlanır, bu yüzden daha fazla sıvı birikir – oluşum riski %5 tir ve dikkat edilmezse testiküler arterlere (testilere kan sağlayan) hasar verir - gerçekten sperm üretimini azaltabilir!

Mikrocerrahi operasyon mikroskopu altında uygulanan yeni bir metot, cerrah bireysel olarak spermatik kordtaki genişlemiş venleri bağlar. Testiküler arterler ve lenf kanalları güvenle korunabilir çünkü cerrahi yüksek büyütme altında yapılır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.