VAZOMOTOR SEMPTOM ( ATEŞ BASMASI)

Vazomotor semptomlar genel olarak sıcak basması terimi ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Sıcak basması tekrarlayan, özellikle yüzde kızarmaya neden olan, terleme oluşturan, vücudun üst bölümlerinde ve yüzde yoğun ısı hissi yaratan ve ardından üşüme ile sonlanan bir durumdur. Sıcak basması uyku esnasında terleme ile birlikte olursa bu durumlarda gece terlemesi teriminin kullanılması daha uygundur. Azalmış uyku kalitesi, irritabilite, konsantrasyon güçlüğü, zaman içinde azalan yaşam kalitesi (YK) gibi menapoza bağlı vazomotor semptomlar ve onların potansiyel neticelerinin tedavisinde en etkili yöntem progestogen içeren yada içermeyen östrojen tedavisi (ET)'dir. Hormon tedavisi (HT)’nin primer endikasyonu orta yada şiddetli vazomotor semptomların tedavisidir. Yalnızca progesteron kullanımı da östrojen kadar etkili olmamakla beraber vazotomor semptomları azaltır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.