YAŞLA DERİDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Yaşla olan derideki değişiklikler kademeli olarak meydana gelir ve en belirgin olarak yüzde ve güneş gören bölgelerde olur. Yaşlanma ile deri daha kuru hale gelir. Sıklıkla kronolojik yaşlanma değişiklikleri ile sigara ve güneş maruziyeti gibi çevresel nedenli değişiklikleri ayırmak zordur. Ayrıca menapozla alakalı değişiklikleri de ayırt etmek zordur. Menapoz sonrası doku kollajen içeriği ve doku inceliği kaybolur. Deri gevşekliği aniden artar ve kırışıklık meydana gelir. Deri elastivitesi azalır.

Östrojen terapisi kollojen kaybını sınırlar ve deri inceliğini korumaya yardım eder. Plaeboya karşı oral östrojen kullanan kadınlarda deri kollajeni ve kalınlığında anlamlı artış elde edilmiştir. Tedavi olmayanlara göre östrojenle tedavi olan kadınlarda daha az deri uzama kabiliyeti belgelenmiştir ancak gruplar arasındaki derinin diğer viskoelastik özelliklerinde değişiklik saptanmamıştır. Son veriler, östrojen tedavisinin sadece deriye potansiyel faydası için kullanımını desteklememektedir

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.