YEME BOZUKLUKLARI: ANOREKSİA NERVOZA VE BULİMİA

Anoreksia nervoza fiziksel olarak bir nedeni gösterilemeyen vücut imaj algılamasında bozukluk, kilo kaybı ve amenore ile karakterize klinik durumdur. Bulimia ise vücut imaj algılamasında bozukluk, tekrarlayan tıkınırcasına yeme atakları ve sonrasında kendi kendine kusma indüksiyonu, diüretik veya laksatif kullanımı ile karakterize klinik durumdur. Tıkınırcasına yeme atakları sonrası da aşırı egzersiz bu sürecin bir parçasıdır. Her ik hastalık erkeklerden çok kadınları etkiler. Kadınların %1-3’ünde görülür. Üniversite popülasyonunda subklinik yeme bozukluğu sık görülür. Adölesandan erken 20’li yaşlaara kadar olan dönemde görülür.

Bulgular ve semptomlar

· Sinsi başlangıç (nadiren stress bağımlıdır)

· Belirgin kilo kaybı (beklenen kilodan %15 daha azı)

· Problemi inkar etme

· Kilo ve vücut imajı ile çok ilgilenme

· Anoreksia nervoza – kilonun objektif değerlendirilmesinden ziyade obezite ile ilgilenme.

· Gıda alımında azalma veya almama (sıklıkla karmaşık yeme alışkanlığı ile beraberdir)

· Aşırı egzersiz (maraton koşucuları)

· Bulimia – Ciddi kısıtlama sonrası yüksek kalorili gıda alma.

· Gıda biriktirme veya saklama

· İlaç suistimali (laksatif, diüretik, ipecac, tiroid ilaçları)

· Dental erozyon veya parmal boğum yerlerinde skar oluşumu (parmak ile kusma indüksiyonuna sekonder)

Major depresyon (olguların %50-75’inde), obsesif kompülsif bozukluk (olguların %10-13’ünde), bipolar afektif bozukluk, seksüel tarafsızlık, depresyon, büyümenin durması, hipotansiyon ve bradikardi, hipotermi, periferik ödem sıklıkla birikte görülür. Uzamış amenore geri dönüşümü olmayan osteoporoza neden olabilir. Bulimia – sosyal fobi, anksiyete bozukluğu, madde kullanımı, dükkanlardan mal aşırma.

Anoreksia’ya özel laboratuar testi yoktur. Bulimia’da ise tekrarlayan kusmalara sekonder bozulmuş laboratuar test bulgularına rastlanır (hipokalemi, hipomagnezemi veya hipokloremi)

Psikolojik değerlendirme ve destek, süpervizyonlu yeme ve egzersiz programları, yeniden kilo alma ile beraber progresif kalori ve aktivite artışı (anoreksia), yemekten iki saat sonrasına kadar banyo veya tuvalete gitme yasağı (bulimia) uygulanacak yöntemlerdir. Ayrıntılı piskolojik değerlendirme ve etkin tedavi için bazı olgularda hastaneye yatırma gereği olabilir. Anoreksia olgularında tüp ile beslenme veya intravenöz sıvı tedavisi gereği olabilir. Anoreksia olguları için süpervisyonlu eğitim ve davranış modifikasyon programlarının bir parçası da aşamalı olarak kalori alımının arttırılmasıdır.Vücut kilosuna göre aşama aşama arttırılır ve hedefe yönlenen aktivitelerden kaçınılır

İlaç seçimi

Fluoksetin (Prozac) 10-60 mh PO akşam yatarken.

Oksazepam 15 mg veya alprazolam 0.25 mg PO yemelklerden önce (kilo alımı ile ilgili anksiyeteyi azaltmak için)

Alternatif ilaçlar

İmipramin (Tofranil) 10 mg ile başlanır aşamalı olarak 200 mg’a çıkılır veya desipramin (Norpramin) 25 mg ile başlanır aşamalı olarak 150 mg’a çıkılır, oral akşam yatmadan evvel verilir.

Lityum (Eskalith) 300 mg günde iki kez ile başlanır aşamalı olarak arttırılır (kan düzeyi 0.6-1.2 mEq/L olana kadar)(bipolar affektif bozuklukta verilir).

Sisaprid (Propulsid) yemeklerden önce mide boşalmasını arttırmak için 10-20 mg verilir.

Psillium (metamüsil) konstipasyonu önlemek için bir büyük kaşık dozunda güne 4 kez verilir.

Anoreksik olgularda amenore ve infertilite sık görülür. Bulimik kadınlarda fazla yeme-kusma siklusları bebeğin beslenme ve büyümesini etkileyebilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.