YUMURTA VE EMBRYO DONDURULMASI

Yumurtalık yetmezliğine neden olabilecek yumurtalıklara toksik ilaçlarla tedavi gerektiren durumlar vardır, otoimmün hastalıklar gibi. Bazı kromozom anormallikleri de erken yaşta yumurtalık yetmezliğine neden olabilir. Şiddetli ve tekrarlayan endometriozis olan kadınlar, gebeliğini ertelemek isteyen kadınlar da dondurma işlemlerinden yararlanabilirler.

Hiperstimulasyon sendromu riski yüksek olanlar, stimulasyon sırasında hidrosalpinks veya polip saptananlar, yumurta toplama günü sperm bulunamaması ya da embriyo transferinden önce kanama görülmesi vitrifikasyon ile dondurma yapılmasının uygun olduğu durumlardır.

Düşük cevaplı kadınlarda çok sayıda embryo elde etmenin önemi nedeniyle vitrifikasyon ile yumurta ve embriyolar biriktirilerek sayının arttırılması sağlanabilir.

Kemoterapi alan birçok kadının yumurtalık fonksiyonları geri dönse de yaşa bağlı ve alkalliyeci ilaçların kullanımına bağlı erken yumurtalık yetmezliği görülebilir. Siklofosfamid veya ifosfamid gibi ilaçlar yumurtalıklara toksiktirler. Klorambusil, busulfan, sisplatin, karboplatin ve prokarbazin de toksik ajanlardır. Radyoterapi (ışın tedavisi) de yaşa, toplam doza ve ışınlanan alana bağlı olarak yumurtalıkları etkilemektedir. 5.0-10.5 Gy ışın alan kadınların %97sinde yumurtalık yetmezliği görülür.

Eğer radyoterapi çocuklukta verildiyse rahim fonksiyonlarının azalması görülebilir. Beyine uygulanan 35-45 Gy dozlarda ışınlama hipofiz-yumurtalık akşını bozarak yumurtlamayı engelleyebilir. Endometriozise bağlı tekrar cerrahiler yumurtalık rezervini bozarak erken yumurtalık yetmezliğine neden olur. Tekrarlayan endometriozis normal yumurtalık dokusunu da etkilemektedir. Elektrokoagulasyon ile yapılan tüp ligasyonu ( tüplerin bağlanması operasyonu) da diğer yöntemlerle yapılan ligasyona göre yumurtalık rezervi üzerine olumsuz etkiler yapmaktadır.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.