YUMURTALIK KİSTLERİ

Fonksiyonel kistler; Yumurtlamadaki bozukluklara bağlı olarak oluşan, genellikle ağrı yapmayan ve kendiliğinden kaybolan kistlerdir. Ağrıya neden oluyorsa veya büyüyorsa cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir

Folikül kistleri; normal olarak gelişen ve içindeki yumurta olgunlaştığında çatlayarak yumurtayı salıveren foliküllerin çatlamayıp büyümeye devam etmeleri sonucunda oluşurlar. Genellikle tek taraflıdırlar

Korpus Luteum kistler; korpus luteum folikül çatladıktan sonra oluşan normal yapıdır, bazen bu yapı yumurtlamadan sonra uzun süre kalır ve kendi içine kanar. Genellikle ağrı yapmaz fakat bazen adet döneminin 20-26. günleri arasında rahatsızlığa neden olabilir.

Dermoid kistler; En sık 20'li yaşlarda görülen bu kistler deri, diş ve saç gibi değişik dokular içerir. Bu kistlerin cerrahi olarak çıkarılması gerekir

Endometrioma; endometriozis hastalığında görülen içi kahverengi koyu bir sıvı ile dolu olan kistlerdir. Yumurtalık kistleri kasık ağrısı ve düzensiz adetlere neden olabilir. Bu kistlerin tanısı genital muayene ve ultrasonografik inceleme ile konur.

Polikistik over hastalığı; şişman kadınlarda daha çok görülen bu hastalığa yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinden fazla miktarda erkeklik hormonu salınması neden olur. Bu hastalarda yumurtalıklar büyür ve kistler oluşur, düzensiz kanamalar ve tüylenme görülebilir. Bu hastalık düzenli yumurtlamayı engelleyerek kısırlığa neden olur. Hasta bekar ise veya çift bebek arzu etmiyorsa tedavide doğum kontrol hapları kullanılır. Kısırlık sebebi de olan polikistik over hastalığında bebek arzusu varsa tedavide yumurtlamayı sağlamak için yumurtalıkları uyaran ilaçlar kullanılır.

Yumurtalık kistleri kasık ağrısı, adet düzensizlikleri ve ağrılı adet kanamasına yol açar. Yumurtalık kistlerinin tanısı genital muayene ve ultrasonografik inceleme ile konur. Çapı 5 cm'den küçük kistler genellikle 1-3 ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu kistlerin küçülmesini sağlamak amacı ile doğum kontrol hapları kullanılabilir. Kaybolmayan kistler ameliyat ile çıkarılır. Menopozdan sonra oluşan kistler daha dikkatli değerlendirilmelidir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.