YUMURTALIK (OVER) REZERVİ

Kız çocuğu doğduğunda yumurtalıklarında 400.000 civarında yumurta bulunur. Doğumdan ergenlik dönemine kadar geçen sürede yumurta üretimi olmaz ve yumurtaların bir kısmı atreziye uğrar. Ergenlik ile birlikte her ay bir grup yumurta olgunlaşmak üzere gelişmeye başlar ancak bir veya iki tanesi olgunlaşırken grubun diğer bölümü zamanlı hücre çlümü ile yokedilir. Bu işlem vücudun fizyolojik çalışma programıdır. Yumurtalıklardaki öncül yumurtaların dejenere olması sigara, ilaç, radyasyon ve çevresel faktörler arttırabilir. Kız bebeğin annesinden doğduğu gün aldığı yumurta grubu üreme çağı döneminde kullanacağı yumurtaları içerir.

Yirmili yaşlarda en kaliteli olanlar kullanılır ve büyük kısmı yokolur. Otuzlu yaşlarda kullanılan daha orta kalitedekilerdir. Kırklı yaşlarda kalanların kalitesi oldukça düşük olacaktır. Bu nedenle tüpbebek uygulamalarında deneme başına, 23 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %43.7, doğum yapma şansı %34.9, tek bebek doğurma olasılığı ise %21.0dir. 25 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %39.3, doğum yapma şansı %35.9, tek bebek doğurma olasılığı ise %21.2dir. 30 yaşında gebe kalma şansı %41.3, doğum yapma şansı %36.5, tek bebek doğurma olasılığı ise %20.7dir. 35 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %36.8, doğum yapma şansı %31.0, tek bebek doğurma olasılığı ise %19.7dir. 38 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %29.7, doğum yapma şansı %23.2, tek bebek doğurma olasılığı ise %16.4dür. 40 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %22.6, doğum yapma şansı %15.9, tek bebek doğurma olasılığı ise %12.4dür. 42 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %16.0, doğum yapma şansı %9.0, tek bebek doğurma olasılığı ise %7.8dir. 44 yaşında bir bayanın gebe kalma şansı %8.1, doğum yapma şansı %3.4, tek bebek doğurma olasılığı ise %2.8dir.

Yıllar geçtikçe daha az kaliteli yumurtalar sistemde bulunmaktadır ve oluşacak embryonun kalitesi seçilen yumurta ile ilişkilidir. Buna etki hem bayanın genetik yapısından hem de yıllar içerisinde yumurtalıkların maruz kaldığı dış etkenlerden etkilenmektedir. Bireysel farklılıklar, aynı yaştaki bayanlarda tüpbebek ilaçlarına yumurtalıkların verdiği cevabın farklı olmasının nedenidir. Dolayısıyla tedavi başarıları tedavideki çifte ait olup başka çiftlerin sonuçlarıyla karşılaştırılmamalıdır.

Yumurtalık rezervini belirlemede kullanılan kan testleri ve ultrasonografik incelemeler mevcuttur ancak hiçbiri tedavi sonucunu belirlemede kesin karar verdiremez.

Bayanların dikkat etmesi gereken çocuk sahibi olma konusundaki tercih zamanını belirlerken yumurtalıkların gerçek yaşının biyolojik yaştan farklı olabileceğidir. Hekime erken başvuru iyi sonuçlar için önemlidir.  

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.