YUMURTANIN DÖLLENMESİ

Yumurtaya ulaşan birkaç yüz spermden sadece biri yumurtayı döller.Fertilizasyon işlemi gerçekten ilkel bir çiftleşme dansıdır. Anne ve babanın kromozomları kaynaştığında kendine özgü bir genetik kompozisyona sahip diğerlerinden tamamen farklı yeni bir hayat oluşur.İn vitro fertilizasyon sayesinde fertilizasyon hakkında birçok şeyi yeni öğrendik ve bu doğanın bir mucizesidir.

Kapasitasyon olarak adlandırılan bu süreçte kadın üreme sisteminde yumurtaya doğru yüzerken dölleme kapasitesini elde eden sperm dökülür.Spermler korona hücrelerine ulaştığında (yumurtanın ürettiği kimyasallar tarafından yönlendirilen spermlerden sadece birkaç yüzü başarılı bir yolculuk yapar) bir çılgınlık içindeki kendi kuyruklarını yenerek hiperaktif hale gelirler.Zona denilen yumurta dış kabuğunu delmek için spermin başında olması gereken mekanik enerjiyi bu yolla sağladığından bu durum yararlıdır

Spermler şimdiye kadar bir ekip çalışmasıyla kümülüs oophorusu dağıtırlar ve yumurtaya ulaştıklarında onlar ilk zonaya bağlanırlar.Bu süreçte spermler tarafından burada yayılan akrozomlar tarafından kaldırılan akrozomal reaksiyondur.Akrozomal enzimler,spermin yumurtaya doğru yüzmesi ve yumurta yüzeyine ulaşmasıyla zona pellusidada bir delik açarak zarı eritirler.Bu sırada yumurta zona’yı diğer spermlerin girmesini engelleyen aşılmaz bir bariyere dönüştürür.

Spermin genetik materyali ile yumurtanın genetik materyali birleşir ve oluşan iki hücre ayrılarak embriyoyu oluşturur.Bu hücreler bir hücre topu,embriyoyu oluşturmak için hızla bölünmeye devam ederler. Embriyo fallop tüpünden (onu besler ve sevkeder) uterusa doğru yaklaşık 3-5 gün süren bir yolculuk yapar.Embriyo daha sonra zonayı kırmalıdır(embriyonun yumurtayı kırması) ve implantasyon adı verilen bi işlem ile rahime tutunur 9 ay içinde herşey iyi giderse bir bebek doğar.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.