YUMURTLAMAYI MONİTORİZE ETMEDE ULTRASONUN ROLU

Yumurta overlerde folekül içerisinde gelişir.Bu folekül duvara bağlanmış yumurtayla birlikte sıvı içeren ince bir duvarla çevrili yapıdır.Genelde ayda sadece bir yumurta gelişir.Bu folekülün gelişimi overleri gösterebilen vajinal prob ile yapılan USG ile monitorize edilebilir.

Folikül ekranda dairesel bir sıvı dolu kabarcık gibi görünür ve boyutu yaklaşık 7-8 mm olunca görülebilmektedir. Hergün yaklaşık 1-2 mm büyür ve ovulasyona hazır oluduğu zaman 18 ila 25 milimetre çapındadır.Yumurtlamayı takiben, folikül genellikle tarama görüntüsünden tamamen kaybolur ve bu ovuslasyonun en iyi kanıtıdır.

Çoğu zaman, aynı zamanda, rahim arkasında karında sıvı tespit edilebilir - Bu folikül yırtılmasından yayımlanan foliküler sıvıdır.USG ile tesbit edilemeyen durumlarda ya folekül büyümesi olmamıştır ya yeterli büyüklüğe ulaşamamıştır yada sıklıkla folekül doğru zamanda yırtılmamıştır.(Lüteinize yırtılmamış folekül)

Ultrason folikül gelişimi değerlendirmeye olanak sağladığı için, USG nin zamanlanmış cinsel ilişki v eya fertiliteyi sağlayan ilaçlarla düzenlenen ovulasyonu olan hastalar için kullanımı uygundur . Döngünün 11.gününden itibaren günlük değerlendirmede kullanılır.

Genellikle ultrason Follikül takibini gerçekleştirmek, yaklaşık 5 dakika sürer. Tarama öncesi mesanenin boşaltılması dışında Herhangi bir hazırlama gerekli değildir.Monitorde folekül resmi görmek için sor ve böylece folekülün nasıl büyüdüğünü ve yırtıldığını ekrandan görebilirsin.

Eski USG makinalarında karın probu kullanılırdı.Bu durumda mesane dolu olmalı ve böylece ses dalgaları overe kadar ulaşabiliyor.Hastalar için rahat olmamasının yanınında ( hasta dolu bir mesaneyle patlayana kadar bekliyor) vajinal taramaya göre daha kötü görüntüler elde edilir.

Hızlı Ulaşım
Marmara Üniversitesi Eğ.Araş.Hast.Pendik
  • Mail : tevfik.yoldemir@marmara.edu.tr
  • Mail: info@yoldemir.com
Bizi Facebook'da Bulun

Sağlıklı ve Mutlu Günler


    UYARI : Bu sitede yer alan bilgiler, insanları sağlıkları hakkında bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, tıbbı tedavinin mutlak surette bir hekim tarafından yapılması zorunludur.
    Bilgilerin yanlış veya uygunsuz kullanımından doğacak mağduriyetten, konu içeriğini yazan veya düzenleyen kişiler sorumlu değildir. Sitedeki bilgilere dayanılarak teşhis ve tedavi yapmayınız.
    Bu siteyi ziyaret etmek ve/veya siteye üye olmakla bunları kabul etmiş sayılırsınız.